Size Uygun Olan Dansı Nasıl Seçeceksiniz Hangi Dans Size Göre?

Dans kursuna başlamak istiyor ancak hangi dansla başlayacağınıza karar veremiyor musunuz? Ancak herkes gibi beğenileriniz vardır diye düşünüyoruz. Sevdiğiniz müzikler, eğlence tarzınız, arkadaş ortamınız, günlük aktiviteleriniz, yeme içme alışkanlıklarınız bile seçmeniz gereken dans türü hakkında bilgi verir.

Dans seçiminizi yaparken size yol gösterecek birkaç püf nokta da biz verelim:

Dinlediğiniz müzikler

Sevdiğiniz müzikler dans seçiminize yardımcı olacaktır. Blues, jazz gibi müzikleri dinliyorsanız Swing, Rockn’ Roll dinliyorsanız yine aynı isimli Rockn’ Roll dansını, klasik müzikler dinliyorsanız Vals, hareketli müzikler hoşunuza gidiyorsa Salsa ve Samba yapabilirsiniz.

Yeteneklerinize göre

Hiç dans etmeyen biri ile dans etmeye yeteneği olan kişiler bir değildir elbette. İlk defa dans edecek biri Tango ya da Bachata yaparken zorlanabilir elbette. Ancak evde, düğünlerde, arkadaş ortamlarında, bar ve kulüplerde dans eden ve yeteneğinin farkında olan kişiler seçimlerini daha rahat yapacaklardır.
Özel merakınız varsa

Özel olarak merak ettiğiniz bir dansı kursunuza sorarak sizin için uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Biliyorsunuz ki her dans her yaşa ve vücuda uygun olmayabilir.

Amatör mü profesyonel mi?

Hobi olarak dans edecekseniz eğitiminizi belirli bir süre sonunda kesmeniz gerecek. Ancak profesyonel anlamda dans etmek istiyorsanız hayatınızı dans kariyerinize göre planlamalısınız. Örneğin; çocuğunuzun balede profesyonelleşmesini istiyorsanız küçük yaşta kurs kaydını yaptırarak hayatını bu alanda şekillendirmesini sağlamalısınız.
Partneriniz var mı yok mu?

Dans seçiminizi yaparken partnerli ya da partnersiz olup olmayacağınız da önemli. Örneğin; tangoyu tanımadığınız biriyle yapmayı hoş karşılamayabilirsiniz. Aynı zamanda herkes ile beklediğiniz fiziksel uyumu yakalamayabilirsiniz.

Yaş ve cinsiyet önemli

Küçük hanımlar genelde bale, erkekler ise zeybek gibi türleri seçerler. 60 yaşında birinin bale yapamayacağı gibi 4 yaşında biri de hip hop yapamayabilir. Dolayısıyla 15 – 25 yaşlarında iseniz Hip Hop, Disco Dance, Break Dance gibi türler, 4 – 11 yaş aralığına bale, her yaşa ve cinsiyete de Latin danslarını öneriyoruz.
Sağlığınız elverişli mi?

Eğer büyük bir sağlık probleminiz yoksa, yakın zamanda sakatlık ve ameliyat geçirmediyseniz, doktorunuz da onay veriyorsa istediğiniz dansı yapabilirsiniz. Aksi durumlarda ise eğitmeninizle kolay bir dans üzerine yoğunlaşmalısınız.

Vazgeçmeyecekseniz

Dans seçiminizi yaparken vazgeçmeyeceğiniz, yarıda bırakmayacağınız bir türde karar kılmalısınız. Zor diyerek 1 ay sonra bırakacağınız bir kurs maddi açıdan da sizi zarar uğratır.

Ayrıca:

  • Esnekliğinize ve çevikliğinize göre Swing’i seçebilirsiniz.
  • Hareketli ritimlerden hoşlanıyorsanız Cha Cha Cha tam size göre.
  • Rahatlığı ve doğallığı seviyorsanız Hip Hop ve Break Dance yapabilirsiniz.
  • Ege ezgilerini ve kültürünü seviyorsanız Zeybek yapabilirsiniz.
  • Kıvraklığınıza güveniyorsanız oryantal yapabilirsiniz.


Dans tercihinizi tamamen beğenilerinize ve ilgi alanlarınıza göre yapmanızı önerirken kursunuzun da size seçtiğiniz dansın eğitimini en iyi şekilde vereceğinden emin olmalısınız. Sevdiğiniz danstan soğumamanız için kurs seçimi çok önemli! O yüzden herhangi bir kursa başlamadan mutlaka KEMENCEMİNSESİ ne danışın!!
 

Tecrübe ile

Müzik Kulağınızı Geliştirmek, En İyi Şekilde Kemençe Çalmak, Özgürce Horon Oynamak ve günlük hayatın Monotonluğundan, Sıkıcılığından Sıyrılmak istiyorsanız Siz de Kemençemin Sesi Ailesine Katılın.